Meble tapicerowane skórą naturalną cieszą się niesłabnącą popularnością, co jest wynikiem ich ponadczasowego charakteru. Meble skórzane nadają wnętrzom elegancji, wyrafinowania i ekskluzywności. Jednak aby móc długo cieszyć się ich pięknem, należy je w odpowiedni sposób czyścić i konserwować. Przekonaj się jak powinna wyglądać pielęgnacja tapicerki skórzanej.

 

 

 

 

 

 

 

 

MEBLE W SKÓRZE NATURALNEJ

Skóra naturalna jest produktem odzwierzęcym - pozyskuje się ją ze skór bydlęcych. Dlatego tak ważna jest jej odpowiednia konserwacja i pielęgnacja, aby zapewnić jej długą żywotność.

Tak jak ludzka skóra, ma ona skłonność do pękania i wysychania, dlatego nie powinno się wystawiać mebli skórzanych na działanie wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych. Spowodować to może uszkodzenia i odbarwienia skóry.

Należy także pamiętać, że detergenty, odplamiacze i inne środki czyszczące, zwłaszcza te na bazie alkoholu, mogą trwale uszkodzić skórzaną tapicerkę.

 

 

JAK DBAĆ O MEBLE SKÓRZANE?

Obróbka skóry w garbarniach to skomplikowany proces. Podczas preparowania używa się substancji nawilżających, które powodują, że skóra staję się miękka i elastyczna. Jednak podczas użytkowania substancje te ulatniają się i skóra pozostaje bez ochrony przed szkodliwymi czynnikami.

Ważne, aby zadbać o jej pielęgnację. Mamy wtedy pewność, że wysoka temperatura, wilgotność czy też sól zawarta w ludzkim pocie nie spowoduje pęknięć i stwardnień.

 

 

CZYSZCZENIE SKÓRY NATURALNEJ

Meble ze skóry naturalnej należy regularnie czyścić. Podstawową kwestią jest ich odkurzanie. Idealnie sprawdzą się do tego ściereczki przyciągające kurz lub odkurzacz zaopatrzony w miękką szczotkę. Zaleca się także przecieranie mebla miękką, wilgotną szmatką. Należy pamiętać, aby później dobrze wytrzeć skórę do sucha, by uniknąć jej przemoczenia. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można użyć piany z płatków mydlanych.

 

 

 

KONSERWACJA SKÓRY NATURALNEJ

Intensywne użytkowanie ma największy wpływ na stan mebli skórzanych, dlatego tak istotna jest ich regularna konserwacja. Zabezpieczy ona skórę przed blaknięciem i ścieraniem. Pierwszy zabieg konserwujący należy wykonać zaraz po zakupie mebla, aby zminimalizować ryzyko powstawania trudnych do usunięcia plam oraz ułatwiać jego każdorazowe czyszczenie. W celu uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek każdy preparat najlepiej przetestować w mało widocznym miejscu. Środki czyszczące i konserwujące stosujemy na dużych powierzchniach, nakładając je od szwu do szwu. Następnie odczekujemy około 10 minut i wycieramy do sucha miękką szmatką. Mebel można użytkować, dopiero gdy jest kompletnie suchy.

Zaleca się używanie naturalnych środków konserwujących, które w składzie nie mają alkoholu ani rozpuszczalników i są dedykowane do danego rodzaju skóry. Mocno chemiczne produkty mogą pogorszyć stan mebla, powodując odbarwienia lub pęknięcia. Zdecydowanie warto zainwestować w droższy preparat, lecz z dobrym, sprawdzonym składem.

PIELĘGNACJA SKÓRY NATURALNEJ - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

  • Systematycznie odkurzać oraz czyścić meble skórzane przy pomocy miękkiej, wilgotnej ściereczki. Przy trudniejszych plamach można użyć piany z płatków mydlanych. NIE WOLNO TRZEĆ!
  • Do czyszczenia używać tylko letniej wody oraz uważać, aby nadmiernie nie zamoczyć skóry. Wysoka temperatura i zbyt duża ilość wody może uszkodzić i zabarwić skórę.
  • Nie używać środków chemicznych i detergentów, zwłaszcza tych, zawierających alkohol i rozpuszczalniki.
  • Tłuszcz oraz sól zawarta w pocie może rozpuścić barwnik w skórze, powodując plamy.
  • Używać środków dedykowanych do konkretnych skór meblowych. Nie używać środków do skór samochodowych – są zdecydowanie silniejsze i mogą uszkodzić skórę.
  • Stosować preparaty czyszczące i konserwujące renomowanych producentów. Dobry środek kosztuje ponad 100 zł za zestaw, czyli dwie ok. 100 ml butelki, jedna ze środkiem czyszczącym, druga – konserwującym. Zestaw powinien starczyć na 3-4 razy (ok. 2 lata).