Jeśli urządzasz swój salon lub planujesz wymianę starych mebli na nowe z pewnością pojawi się pytanie - Jak wybrać sofę, aby była funkcjonalna zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy? Podpowiadamy, czym kierować się podczas wyboru sofy do salonu.

Design i komfort

Wybierając sofę do salonu kierujemy się przede wszystkim designem. Czy można zakupić kanapę, która będzie jednocześnie ładna, a także wygodna? Oczywiście, że tak! Nowoczesne technologie oraz mechanizmy, jakie są wdrażane w firmach meblarskich zapewniają zakup sofy o niebywałej prezencji, jak i wysokim poziomie komfortu.

Często decydując się na mebel chcemy, aby był przede wszystkim wielofunkcyjny - stąd tak chętnie wybieramy sofę, która posłuży nam również jako miejsce do spania. Może służyć nam samym, kiedy aranżujemy mniejsze mieszkanie, ale również naszym gościom, których zapraszamy do domu na weekend.

Jaki rodzaj sofy wybrać?

Musimy zastanowić się, jak często będziemy daną sofę użytkować. Wówczas możemy jasno określić, jaki mechanizm, rodzaj oraz miękkość naszego siedziska. Jeśli mebel wypoczynkowy będzie użytkowany przez nas również jako miejsce do spania, musimy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie jego elementy.

Od czego zacząć?

Wielkość sofy

Wybór sof lub narożników zazwyczaj ogranicza się do tego, aby po prostu wkomponowały i zmieściły się we wnętrzu. Jednak jeśli jest to sofa z funkcją spania - możliwości aranżacyjne nieco się komplikują. Musisz uwzględnić także miejsce, które będzie potrzebne do rozłożenia sofy. Nie byłoby komfortowe przesuwanie wszystkich mebli, aby móc skorzystać z sofy.

Zazwyczaj minimalna szerokość przestrzeni do spania to 60 cm, a z kolei długość musi mieć o około 20 cm więcej niż wzrost osoby, która będzie korzystać z mebla. Nie mniej ważne jest siedzisko sofy i jego wysokość - im będzie ono wyższe, tym łatwiej będzie nam wstać bez obciążenia kręgosłupa.

Sposób rozkładania

Mechanizmów rozkładania mebli do wypoczynku jest naprawdę wiele. To od nich zależy nawet komfort snu! Niektóre modele wymagają ściągania poduszek, w innych należy wyciągać stelaż na kółkach, są też sofy na tzw. klik-klak, a więc popularny sposób, który używano kiedyś w wersalkach. Ważne jest, aby sposób rozkładania był wygodny, szczególnie jeśli mebel będziemy używać każdego dnia.

Konstrukcja sofy

Należy pamiętać, że konstrukcja sofy powinna być solidna i wytrzymała. Chcemy przecież, aby posłużyła nam przez kilka lat! W zależności od preferencji polecana jest zazwyczaj konstrukcja stalowa, która jest bardzo trwała, ale również zapewnia różne możliwości formowania mebli.

A co ze spaniem na sofie?

Tutaj pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia - miękkość. Nie możemy zdecydować się na zbyt miękkie wypełnienie, ponieważ o ile w ciągu dnia będa się doskonale sprawdzać, tak w nocy możemy odczuwać nieprzyjemne wrażenie zapadania. Dobrym rozwiązaniem będzie dobranie tak zwanego top materaca. To rodzaj cienkiego materaca nawierzchniowego, który niweluje różnicę wysokości.


Sprawdź ofertę wygodnych sof do spania w HappyMeble