Jak zapewnić sobie komfortowy sen? Przede wszystkim zacznij od wyboru odpowiedniego materaca do swojego łóżka. Źle dobrany materac to jeden z najczęstszych powodów złego snu. Dowiedz się, jakie są rodzaje materacy do łóżek tapicerowanych, a także poznaj ich wady i zalety!

Określ twardość materaca!

Twardość materaca do łóżka dobiera się do wagi osób, które będą z niego korzystać. Twardość określa się za pomocą litery H w czterostopniowej skali.

  • H1 - to materac miękki przeznaczony dla dzieci i dorosłych o drobnej budowie i wadze do 50 kg.
  • H2 - średnie materce sprawdzą się wśród dorosłych o wadze 40-80 kg.
  • H3 - materac twardy do łóżka będzie wygodną opcją dla osób o wadze 70-110 kg. 
  • H4 - bardzo twardy materac powinny wybrać osoby o wadze powyżej 110 kg.

Jeśli mimo to, nie wiesz, jaki materac będzie właściwy - wykonaj test dłoni. Połóż się na materacu i wsuń dłoń w okolicy lędźwiowej. Jeśli wsuwa się bez trudu, materac jest zbyt twardy. Włożenie ręki jest bardzo problematyczne? Materac jest za miękki. Dopiero przy lekkim oporze ręki pod plecami, możesz stwierdzić, że jest materac jest odpowiedni.

Materace piankowe

To raczej elastyczne materace, które dopasowują się do kręgosłupa i ciała. Dość lekkie sprawdzą się na regulowanych stelażach. Można je podzielić na różne typy:

  • 1.1 - PU to standardowa pianka o różnych gęstościach. Dzięki specjalnej strukturze zapewnia pewien stopień elastyczności i wytrzymałości.
  • 1.2 - HR to pianka o nieregularnej strukturze, dzięki której materac jest bardziej elastyczny i odporny na odkształcenia. Zalecany dla alergików. Ma mniejszą podatność na rozwój pleśni czy grzybów.
  • 1.3 - Termoelastyczna pianka jest umieszczana w materacach premium. Reaguje na temperaturę ciała i lepiej dopasowuje się do pozycji śpiącego. Materac wydaje się, jakby był skrojony pod ciało. Sprawdzi się jednak dla tych, którzy mają raczej spokojny sen.
  • 1.4 - Lateksowa pianka Opti-Flex łączy w sobie wysoką elastyczność i miękkość lateksu. Idealne oparcie dla kręgosłupa i odporna na odkształcanie.

W materacach zazwyczaj pianki są ze sobą łączone. Materace piankowe są dość wytrzymałe, a profilowanie lub nacięcia sprawiają, że jest estetyczną opcją. Materace piankowe zaleca się regularnie obracać i stosować do nich prześcieradła ochronne.

Materace sprężynowe

To materace do łóżek tapicerowanych, na które składają się sprężyny. Dopasowują się do kształtu ciała, a także ruchu podczas snu. Dostępne są dwa rodzaje materacy sprężynowych: kieszeniowe oraz bonnelowe. Czym się wyróżniają?

  • Sprężyny w materacach kieszeniowych umieszczone są w oddzielnych kieszonkach. Jest to popularne rozwiązanie, najczęściej stosowane. Materace są bardzo elastyczne, jednak punktowo. Zapewniają doskonałe dopasowanie do ciała.
  • Sprężyny w materacach bonnelowych to raczej tańsza opcja niż kieszeniowe. Uzyskać można dzięki nim jednorodną powierzchnię spania i stabilność. Sprężyny są trwałe i sprężyste.