MATERAC PIANKOWY CZY SPRĘŻYNOWY?

Wybór materaca jest to kwestia indywidualna — każdy z nas posiada inne oczekiwania. Różnimy się wzrostem, wagą, a także odczuwaniem miękkości oraz twardości. Dlatego przed kupnem materaca warto przybliżyć wiedzę na temat różnicy pomiędzy nimi oraz ich właściwościami, aby dopasować idealny materac dla siebie.

 
 
 
 
 MATERACE SPRĘŻYNOWE

Materace sprężynowe znane są od wielu lat, należy jednak zaznaczyć, że przeszły one prawdziwą metamorfozę i są znacznie lepsze niż poprzednicy. Producenci oprócz tradycyjnego wypełnienia bonnelowego, a więc zwykłych sprężyn, oferują nowocześniejsze rozwiązania typu kieszeniowego pocket lub multipocket.

 

Materace bonnelowe zbudowane są ze sprężyn o kształcie klepsydry, które są ze sobą połączone za pomocą sztywnego drutu. Charakteryzują się działaniem powierzchniowym, co powoduje ugięcie większej powierzchni materaca. W bonnelach nie spotkamy stref twardości, a ciężar rozkłada się równomiernie na sąsiednie sprężyny. Materace te doskonale sprawdzą się dla osób ceniących jednocześnie tradycyjne i ekonomiczne rozwiązania.

 

Nieco lepszym wyborem będą materace kieszeniowe. Ich wnętrze zbudowane jest z wielu niezależnie pracujących sprężyn, które są zamknięte w materiałowych kieszeniach, dzięki temu uzyskano stabilniejsze oraz bardziej odporne na użytkowanie wnętrze. Dodatkowo nie wydają dźwięków podczas poruszania się oraz nie dają efektu falowania, który powstaje podczas zmiany pozycji partnera w czasie snu, co sprawia, że materac tego typu to świetna propozycja dla par.

Materac kieszeniowy typu multipocket, podobnie jak w przypadku wkładów kieszeniowych, bazuje na niezależnie pracujących sprężynach, ale o zwiększonej ilości na metr kwadratowy. Dzięki zagęszczeniu sprężyn uzyskano jeszcze lepszą elastyczność punktową, co przekłada się na komfort snu – im więcej sprężyn, tym lepsze dopasowanie podłoża do ciała użytkownika.

 

MATERACE PIANKOWE

Materace piankowe były kiedyś uważane za produkt zdecydowanie słabszy, szybciej ugniatający się. Z biegiem lat wprowadzano coraz to nowsze technologie w produkcji pianek, dlatego kupując dziś materac piankowy możemy być pewni, że wytrzyma on co najmniej tyle co sprężynowy. Niepodważalnym atutem jest możliwość stosowania ich na stelażach regulowanych ręcznie lub elektrycznie.

Główną zaletą materacy piankowych jest wysoki poziom elastyczności, umiejętność dostosowywania się do kształtu ciała oraz lekkość ułatwiająca transport i odwracanie materaca na drugą stronę. Materace piankowe mogą być zbudowane z jednego lub kilku rodzajów pianki: wysokoelastycznej, termoelastycznej lub lateksowej.

 

 

Pierwszym typem są materace z pianki wysokoelastycznej.

Pianka ta jest zbudowana z milionów pęcherzyków i wyróżnia się bardzo dobrą wentylacją. Charakteryzuje się wysoką sprężystością, a także doskonałą elastycznością punktową. Komfort snu dodatkowo zwiększa zastosowanie w materacach 7 stref twardości, które współpracują ze wszystkimi partiami ciała równocześnie, nie powodując napięć mięśniowych, co pozwala na pełną regenerację organizmu.

 

 

Drugim typem jest materac piankowy termoelastyczny.

Posiada on we wnętrzu tworzywo o aktywnym działaniu, które reaguje na ciepłotę ciała oraz na wywierany przez nie nacisk. Jeśli położymy się na materacu, zapamiętuje on kształt sylwetki, a następnie formuje się w taki sposób, aby zagwarantować idealne podparcie. Materace te są polecane nie tylko osobom poszukującym wyjątkowego komfortu, ale również tym cierpiącym na schorzenia kręgosłupa czy pacjentom w trakcie rehabilitacji lub zmuszonym do przebywania w pozycji leżącej.

 

 

 

 

Trzecim typem są materace z lateksem.

Charakteryzują się wysoką wytrzymałością i długowiecznością. Oprócz niezwykłej sprężystości, wyróżnia je także wysoka antyalergiczność i higieniczność. Wszystkie wymienione czynniki wpływają na to, że sprawdzają się one doskonale w łóżkach alergików, a z racji łatwego utrzymania higieny i dobrej wentylacji wewnątrz wypełnienia, stanowią także świetną propozycję dla niemowląt i małych dzieci, szczególnie dla tych wrażliwych na kurz, grzyby, pleśń czy roztocza.

 

 Jaki materac do spania jest najlepszy?

Znając wszystkie cechy materacy sprężynowych i piankowych, wybór nie powinien stanowić większego problemu. W razie potrzeby można skonsultować wybór materaca ze swoim fizjoterapeutą bądź specjalistą w salonie materacy, gdzie można przez chwilę się na nich położyć i wypróbować przed ostatecznym zakupem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wybór odpowiedniego materaca to inwestycja na lata. Warto sprawdzić pełną ofertę i dopasować idealny materac do swoich potrzeb, uwzględniając wagę, wzrost i ewentualne problemy zdrowotne.