Urządzasz salon i zastanawiasz się nad wyborem mebli wypoczynkowych? To jeden z częstych dylematów, mowa tutaj o wyborze między kanapą i narożnikiem. Każdy z tych mebli posiada inne zalety i lepiej sprawdza się w określonych sytuacjach, w zależności od wielkości pokoju, ułożenia mebli czy potrzeb właścicieli. Dowiedz się, kiedy lepszym rozwiązaniem może okazać się sofa, a kiedy narożnik.

Meble wypoczynkowe a funkcjonalność

Aby dokonać jak najlepszego wyboru, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami.

  • Jaką funkcję pełnić będą meble wypoczynkowe w twoim mieszkaniu?

  • Czy będą służyć wyłącznie do siedzenia, czy też do spania?

  • Jak duża jest twoja rodzina oraz jak wielu gości w jednym czasie będziesz przyjmować?

Narożnik to rozwiązanie, które zapewni dużo miejsca do siedzenia, a także do spania w przypadku wizyty gości. Sofę z kolei zdecydowanie łatwiej połączyć można w zestawy razem z dodatkowymi fotelami, pufami czy krzesłami również wtedy, gdy posiadamy niewielki salon. Warto również rozważyć potrzebę posiadania skrzyni na pościel, których w narożnikach może być nawet kilka. 

Wielkość pomieszczenia

Narożniki kojarzymy najczęściej z większymi salonami lub pokojami wypoczynkowymi, podczas gdy kanapę umieścić można również w innych pomieszczeniach, w tym między innymi w pokoju dziecka. Masywne narożniki potrzebują dużo przestrzeni ze względu na swoją konstrukcję, kanapa jest meblem zdecydowanie bardziej subtelnym. Wpasowuje się ona także w nowoczesne trendy związane z wystrojem wnętrz.

Umiejscowienie sofy i narożnika

O ile sofę postawić można w praktycznie każdym miejscu pokoju, o tyle narożnik powinien być umiejscowiony w kącie. Pozwoli to zaoszczędzić sporo przestrzeni, bez efektu zmniejszenia pokoju. Kanapa może znajdować się przy ścianie lub nawet w centralnej części większych pokoi. Ważne jest, aby meble wypoczynkowe dopasowywać do konkretnej przestrzeni tak, aby uzyskać spójny efekt dopasowany do naszego indywidualnego gustu i zapotrzebowań.