Planujesz wymianę lub zakup nowych mebli tapicerowanych do swojego salonu? Z pewnością stoisz przed wyborem kanapy lub sofy, jednak nie do końca wiesz, jakie są między nimi różnice. Chcesz, aby twój nowy mebel łączył w sobie funkcje wypoczynku, relaksu, a także spania i przechowywania, zachowując przy tym estetykę. Czy jest to możliwe? Sprawdź, czym różni się kanapa od sofy i co sprawdzi się lepiej w twoim salonie.

Krótka historia kanapy i sofy

Pierwowzorem kanapy była skrzynia pochodząca z Włoch znana pod nazwą Cassapanca. Sofa natomiast wywodzi się z Turcji i cechowała się miękkim siedziskiem oraz owalnym oparciem. Niektóre warianty miały także wygodne podłokietniki.

Różnica między kanapą a sofą – funkcjonalność

Kanapa ma dodatkową przestrzeń pod siedziskiem, która pozwala na jej otwarcie, a także rozłożenie. Sofa do salonu zaś nie ma takiej możliwości. Siedzisko sofy znajduje się znacznie niżej, dając zupełnie inne wrażenia z jej użytkowania, niż kanapa. Kanapa jest więc meblem praktycznym, a sofa pełni funkcję mebla przystosowanego do wysokiej jakości relaksu.

Sofa a kanapa – estetyka

Sofy na wymiar są rodzajem mebli tapicerowanych, który znajduje swoje zastosowanie w pomieszczeniach urządzonych między innymi w stylu glamour. Sofa z ozdobnymi pikowaniami na materiale oraz o nietypowym kształcie nada wnętrzu elegancji i luksusowego charakteru.

Kanapa zaś to uniwersalny mebel, dostępny w wielu kolorach i rodzajach materiału. Jest praktyczna i wpasuje się w każdą aranżację.

Sofa czy kanapa – co wybrać?

Dzisiejsze sofy i kanapy niewiele się od siebie różnią. Często tworzą jedną kategorię w sklepie, ponieważ wybrane modele mają także funkcje rozkładania i spania. Ostateczny wybór mebli tapicerowanych zależy więc od naszych preferencji, gustu oraz wielkości pomieszczenia.